خط خطی های یک روانشناس

آدمی ساخته افکار خویش است، فردا همان خواهد شد که امروز به آن می اندیشد پس زیبا بیاندیش

خط خطی های یک روانشناس

آدمی ساخته افکار خویش است، فردا همان خواهد شد که امروز به آن می اندیشد پس زیبا بیاندیش

خط خطی های یک روانشناس
دنبال کنندگان ۲ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

طبقه بندی موضوعی

بایگانی

آخرین مطالب

۱۱ مطلب در خرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است
یکی از شکایات عمده ی والدین این است که کودکان آن ها بی مسئولیت هستند. کارهای را که به دوش آن ها گذاشته می شود، انجام نمی دهند ویا به سادگی یادشان می رود کارهایی که به آنها محول شده انجام دهند. به همین دلیل والدین می خواهند بدانند چطور می توانند احساس مسئولیت را در کودکان خود برانگیزند. چیزی که باید به خاطر داشته باشیم این است که مسئولیت پذیرفتن، مستلزم توانایی انجام کار است. در بیشتر موارد، تنها هنگامی عادلانه است که انجام کاری را از کودک بخواهیم که او قادر به انجام آن باشد. پیشنهادهای ما در این زمینه از این قرارند:

زهره فلاح پور
۲۰ خرداد ۹۵ ، ۰۱:۳۷ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

بسیاری از مردم معتقدند که اگر مادر یا پدر مدت زمان زیادی در روز کودک خود را درآغوش بگیرند کودک در اصطلاح «بغلی»می‌شود و به محض اینکه او را زمین بگذارند گریه و جیغ و دادش همه را موذب میکند.برخی والدین با تفکر اینکه بغل کردن زیاد نوزاد موجب بغلی شدن کودک می شود از توجه زیاد به کودک خود امتناع می کنند. در حالی که متخصصان معتقدند، در آغوش گرفتن نوزاد نه تنها باعث بغلی شدن او نمی شود بلکه رشد جسمانی، مغزی و عاطفی کودک را تحریک کرده و ارتقا می بخشد.مهمترین راه ادامه ارتباط عاطفی میان مادر و نوزاد، در آغوش گرفتن کودک است. در آغوش گرفتن او باعث آرامش کودک می شود در حالی که بی اعتنایی، کودک را بهانه گیر، بدخلق و لجوج می کند و باعث بی‌اعتمادی کودک نسبت به پدر و مادر و اطرافیانش میشود که این عدم اعتماد در بزرگسالی موجب کمرویی و خجالتی شدن فرد می‌شود.تحقیقات نشان میدهد گریه به مدت طولانی، فشار خون و ضربان قلب کودکان را افزایش می دهد و با کاهش سطح اکسیژن و انرژی در بدن،استرس زیادی را به آنها وارد می کند همچنین نقش مادر در شکل‌گیری اعتماد به‌نفس و عزت نفس کودک بسیار مهم تر از پدر است و یکی از مهم‌ترین راه‌های رفع نیاز عاطفی کودک در آغوش گرفتن و نوازش وی تا زمانی است که این نیاز در آن رفع شده و به آرامش برسد.

زهره فلاح پور
۱۹ خرداد ۹۵ ، ۱۳:۴۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

اکثر والدین در برخورد با کودکی که دروغ می گوید به این فکر فرو می روند که با وجود تلاشی که برای تربیت فرزند خود کرده اند چرا کودک بازهم دروغ می گوید. آنها کودکشان را از بچه های دروغگو و کم تربیت دور نگه میدارند، برای راستگویی تشویق می کنند ولی با این اوصاف فرزندشان بازهم دروغ می گوید. والدین از اینکه کودکشان در چشمان آنها زل میزند و آشکارا بدون ذره ای انکار یا ترس دروغ می گوید به شدت آزرده و عصبانی می شوند مثلا وقتی می بینند دور دهان و لباس کودک شکلاتی است ولی او اصرار دارد که ثابت کند که شکلات نخورده است ناراحت میشوند. به راستی با کودکانی که دروغ می گویند چه باید کرد؟

زهره فلاح پور
۱۵ خرداد ۹۵ ، ۲۱:۳۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

تقریبا همه ی کودکان، حداقل برای مدتی از تاریکی میترسند. معمولا این ترس بین سنین 3-2 سالگی آغاز می شود. بچه ها دوره های ترس گوناگونی را میگذرانند.ترس از تاریکی، دزد، هیولاو ممکن است تصور کنند که یک هیولا در زیر زمین و یا در جایی بیرون از پنجره  است اکثر کودکان دوست ندارند در تاریکی کامل و یا در اتاقی که درش بسته است بخوابند  چون این تاریکی بسیار وحشت انگیز است خصوصاً برای کودکانی که به تازگی در اتاق خودشان خوابیده و از مادرشان جدا می خوابند. معمولا در این دوره ها وقتی که کودکان دچار ترس می شوند نیاز دارند که به آن ها اطمینان داده شود این اطمینان مانع از تشدید و مزمن شدن ترس می شود. گاهی ترس در کودک باقی می ماند در این صورت پیشنهادهای زیر شما را در غلبه به آن مشکل یاری خواهد کرد.

زهره فلاح پور
۱۳ خرداد ۹۵ ، ۱۲:۲۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

اکثر والدین اهمیت مسواک زدن را درک میکنند،اما گاهی با نادیده گرفتن و کم اهمیت جلوه دادن این موضوع، به بهانه اینکه دندان های کودک دایمی نیستند، این کار را جدی نمی گیرند و به مرور با بزرگ ترشدن کودک و وادارکردن او به مسواک زدن به یک درگیری همیشگی تبدیل می شود. دندان های شیری اساس رشد دندان های دائمی هستند، پوسیدگی این دندان ها تنها درد ایجاد نمی کنند، بلکه می تواند بالقوه خطرناک باشد؛ زیرا می توانند منجر به عفونت یا افتادن زود هنگام دندان شوند که بعدا محل دندان دائمی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود که دندان های دائمی کج دربیایند. پوسیدگی دندان فقط یک سوراخ نیست بلکه یک بیماری است.

زهره فلاح پور
۱۲ خرداد ۹۵ ، ۰۱:۲۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر


مطلب "کودکم نق میزند...!"در هفته نامه ی خوب دیدبان زاگرس به مدیر مسئولی سرکار خانم حمیرا رحیمی منتشر شد

زهره فلاح پور
۱۱ خرداد ۹۵ ، ۱۳:۴۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

کودکی که مدام از جریانات داخل کلاس عقب می ماند یا مسئله ای را جا می اندازد و یا یک مسئله ساده ی ریاضی را با اینکه جوابش را میداند ولی اشتباه مینویسد ،کودکی که نمی‌تواند با دقت و بدون غلط یک متن ساده را بخواند یا بنویسد ، یک کودک کم دقت است.یاد گرفتن دقت برای کودک، کار مهم و دشواری است و هدف این نیست که کودکتان خیلی با دقت بشود و نقصی در کارش نباشد. درمان بی دقتی هم بدین گونه نیست که به طور مداوم به کودک نق بزنید و بگویید که اشتباه میکند. باید به او  بیاموزید که بکوشد به دقت کردن اهمیت بیشتری بدهد باید به کودک کمک کنید تا مهارت دقت و تمرکز حواس را بیاموزد.

زهره فلاح پور
۱۰ خرداد ۹۵ ، ۱۹:۴۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

علی، خیلی شیرین زبان است، ولی هر کار می کنید با عمه اش که از راه دور تماس گرفته است چند کلمه بیشتر حرف نمیزند.کودک کوچک شما وقتی رئیستان را می بیند پشت پاهای شما پنهان می شود و حتی یک کلمه حرف نمی زند.کودک هفت ساله تان وقتی همسایه در میزند و او در را باز میکند، حضور همسایه را به شما خبر نمیدهد و به اتاقش می دود. معمولا به این کودکان صفت خجالتی داده می‌شود. خوب است بدانید رفتار والدین تاثیر بسزایی روی شکل‌دهی رفتار کودکان دارد کودکان خجالتی اغلب اعتماد به‌نفس پایینی دارند و در برابر افراد دیگر در تعاملات اجتماعی ناتوانند. دقت کنید که خجالت کشیدن یکی از جلوه‌های رفتاری است که در حد طبیعی خود در رفتار، مطلوب است و نباید از کودک انتظار داشت که هیچ‌وقت خجالتی نشود،کودکان به طور ذاتی دارای مهارتهای خاصی برای دوست شدن با دیگر کودکان و تعامل با محیط خارج از خانه هستند. اما تعدادی از کودکان در سنین پایین دچار خجالت بیش از حد می شوند. شما نمی توانید کودک را مجبور به حرف زدن کنید و نباید هم چنین کنید، ولی میتوانید اعمالی انجام دهید که احتمال اینکه کودکتان بدون فشار شما صحبت کند بیشتر شود.

زهره فلاح پور
۰۹ خرداد ۹۵ ، ۱۶:۵۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

نادرند کودکانی که گاه و بی گاه بد دهنی نکنند یا کلمات نامربوط و زشت به زبان نیاورند. بعضی کودکان برای آنکه استقلال خود را نمایش دهند، به این کار مبادرت میکنند. بعضی وقتی عصبانی میشوند، فحش میدهند. بعضی دیگراز این کار لذت میبرند و به عنوان تفریح بد دهنی میکنند در اکثر موارد، بی اعتنایی به چنین رفتاری ( نخندیدن یا لبخند نزدن) باعث میشود در مدت کوتاهی، این مشکل رفع شود. کلمه های زشت و فحش های رکیک، گهگاه از ذهن ما میگذرند. ما آموخته ایم خودمان را کنترل کنیم و آنها را به زبان نیاوریم و این درست همان رفتاری است که کودکان هم باید بیاموزند.راه هایی وجود دارند که کودک را از به کار بردن کلمه های نامناسب باز دارد.

زهره فلاح پور
۰۶ خرداد ۹۵ ، ۲۳:۱۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱ نظر

نق زدن همیشه والدین را آزار می دهد. کلمات و مواردی که کودک درباره ی آن نق می زند، زیاد مهم نیستند، بلکه لحن نق نق پایان ناپذیر اوست که دشوار است. معمولا نق زدن در حدود سنین سه و نیم سالگی به اوج خود میرسد، ولی اگر راه حل فوری برای آن نیابید تا سنین دبستان ادامه خواهد یافت ما می خواهیم نشان دهیم چگونه با این مشکل  برخورد کنیم نق نق کردن معمولا برای شکایت،ناکامی و جلب توجه شروع میشود وقتی کودک به هدفی که دارد نمیرسد نق میزند یا وقتی والدین و اطرافیان کودک به او توجه نکرده و برای حرف هایش اهمیتی قایل نیستند کودک سعی میکند با نق زدن و تکرار اطرافیانش را وادار به گوش کردن کند بچه ها برای دلایل ساده نق میزنند به خاطر اینکه موثر است و توجه والدین را جلب میکند گاهی اوقات این نق زدن آن قدر ادامه دار شده و در وجود کودک تثبیت میشود که خودش را به شکل یک رفتار نشان داده و در واقع جزو یکی از ویژگی های شخصیتی کودک میشود برای پیشگیری از عادت شدن، بکوشید پیش از آنکه تثبیت شود، آن را درمان کنید.

 در ادامه قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که میتواند مانع از تکرار نق زدن های کودک شود:

زهره فلاح پور
۰۴ خرداد ۹۵ ، ۲۳:۳۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱ نظر